National Tournaments
Diamond Coaches
Student Achievements
Blog Index
The journal that this archive was targeting has been deleted. Please update your configuration.

South Carolina competitors earn honors

Many South Carolina students have achieved notable success in speech and debate. South Carolina competitors have had much success during the last decade at the National Tournament, and many competitors have had much personal success as well.

NFL Degree of Premier Distinction (1,500 points)

  • 2001 – Andrew Barron (Mauldin)
  • 2004 – Nikhil Bumb (Southside)
  • 2004 – Matthew Miller (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Ben Adams (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Matthew von Schmitten (Ft. Dorchester)
  • 2006 – Christopher Nicholas (Bob Jones Academy)
  • 2007 – Drew Everson (Mauldin)
  • 2008 – Neel Mehta (Mauldin) - 2008 SC NFL Student of the Year
  • 2009 – David Lane (Riverside)
  • 2010 – Dennis Kerwin (Mauldin)
  • 2010 – Jackie Olinger (Bob Jones Academy) – 2010 top point earner
  • 2010 – Benjamin Nicholas (Bob Jones Academy) – 2011  top point earner
  • 2010 – Paavan Gami (Southside) – 2011 SC NFL Student of the Year (Finalist)
  • 2011 – Anand Shah (Southside)
  • 2012 – Logan Coffey (Hillcrest) - 2012 SC NFL Student of the Year
  • 2012 – Branden Lindsay (Southside)
  • 2013 – Jalen Gray (Southside) - 2013 SC NFL Student of the Year
  • 2013 – Nida Ansari (Riverside)
  • 2013 – Lorenzo Barberis Canonico (Riverside)
  • 2013 – Stephanie Hong (Riverside)
  • 2013 – Anna Parham (Riverside)

NFL Academic All–Americans

  • 2000 – Ruth Hindman (Bob Jones Academy)
  • 2001 – Andrew Barron (Mauldin)
  • 2001 – Bret Kenyon (Bob Jones Academy)
  • 2002 – Ambika Bumb (Southside)
  • 2002 – Devin Murphy (Dorman)
  • 2002 – Meagan Oberg (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Paul Matzko (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Tim Silvester (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Sonam Shah (Riverside)
  • 2003 – Cindy Youssef (Southside)
  • 2003 – Nicole Haghshenas (Southside)
  • 2003 – Joseph Poore (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Nikhil Bumb (Southside)
  • 2003 – Charlie Stoop (Southside)
  • 2003 – Cynthia Byington (Hillcrest)
  • 2003 – Nidhi Kumar (Riverside)
  • 2003 – Irfan Rhemtulla (Riverside)
  • 2003 – Phillip Eoute (Bob Jones Academy)
  • 2003 – David Hwu (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Matthew Miller (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Nathan Robinson (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Shalini Bumb (Southside)
  • 2004 – Kathryn Miller (Southside)
  • 2004 – John Rupp (Riverside)
  • 2004 – Ben Adams (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Daniel Hindman (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Daniel Nickerson (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Matthew von Schmitten (Fort Dorchester)
  • 2005 – Rebecca Leshman (Riverside)
  • 2005 – Nikhil Bumb (Southside)
  • 2005 – Frank Holleman (Southside)
  • 2005 – Matthew Manglesen (Southside)
  • 2005 – Tammy Hsu (Bob Jones Academy)
  • 2005 – Christopher Nicholas (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Andrew Zolides (Riverside)
  • 2006 – Emily Sowers (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Tiffany Wetzel (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Jeet Guram (Irmo)
  • 2006 – Shivam Desai (Riverside)
  • 2006 – Stephanie Hoo (Southside)
  • 2006 – Meg Turlington (Southside)
  • 2006 – Cynthia Chen  (Southside)
  • 2006 – Samantha Jaeger (Southside)
  • 2006 – Neda Mofrad  (Southside)
  • 2006 – Golsa Yadzy (Southside)
  • 2006 – Niti Parthasarathy (Governor's School)
  • 2007 – Drew Everson (Mauldin)
  • 2007 – Brian Jones (Mauldin)
  • 2007 – Lindsey Wallace (Mauldin)
  • 2007 – Caitlin McCartney (Mauldin)
  • 2007 – Kathryn Witzke (Mauldin)
  • 2007 – Jennifer Olinger (Bob Jones Academy)
  • 2007 – Nicholas Chee (Southside)
  • 2007 – Ishan Majumdar (Southside)
  • 2008 – Catherine Adams (Bob Jones Academy)
  • 2008 – Lauren Kumler (Mauldin)
  • 2008 – Neel Mehta (Mauldin) -
  • 2009 – Alicha Grubb (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Jon Ludwig (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Valerie Myers (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Jackie Olinger (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Gary Fan (Southside)
  • 2010 – Emma Galloway (Bob Jones Academy)
  • 2010 – Ryan Karrer (Southside)
  • 2010 – Akshay Kumar (Southside)
  • 2010 – Judy Beaudoin (Southside)
  • 2010 – Benjamin Nicholas (Bob Jones Academy)
  • 2010 – Drew Peterson (Bob Jones Academy)
  • 2010 – Michelle Chapman (Riverside)
  • 2010 – Charlene Hong (Riverside) – 2010 SC NFL Student of the Year
  • 2010 – Amy Li (Riverside)
  • 2010 – Stephanie Grah (Southside) 
  • 2012 – Margaret Stegall (Bob Jones Academy)
  • 2012 – Nichole Lauren Martinson (Bob Jones Academy)
  • 2013 – Leah G. Petterson (Bob Jones Academy)
  • 2013 – William Christmas (Bob Jones Academy)
  • 2013 – Deborah Chen (Riverside HS)
  • 2013 – Judith Lin (Riverside HS)
  • 2013 – Kerry Yan (Riverside HS)
  • 2013 – Nida Ansari (Riverside HS)

NFL Quad Rubies

  • 2001 – Jason Wen (Southside)
  • 2001 – JD Shipman (Mauldin)
  • 2002 – Ambika Bumb (Southside)
  • 2002 – Nate Smith (Southside)
  • 2002 – Paul Matzko (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Tim Silvester (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Cindy Youssef (Southside)
  • 2003 – Shalini Bumb (Southside)
  • 2003 – Joseph Poore (Bob Jones Academy)
  • 2003 – Sonam Shah (Riverside)
  • 2003 – Nicole Haghshenas (Southside)
  • 2003 – Nikhil Bumb (Southside)
  • 2003 – Ben Adams (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Nathan Robinson (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Matthew Miller (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Kirsten Coleman (Southside)
  • 2004 – Susan Edwards (Riverside)
  • 2004 – Allen Klump (Hillcrest)
  • 2004 – Kathryn Miller (Southside)
  • 2004 – Jason Hill (Riverside)
  • 2004 – Stephen Ross (Hillcrest)
  • 2004 – Frank Holloman (Southside)
  • 2004 – Adam Reichental (Southside)
  • 2004 – Ben Alier (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Matthew von Schmitten (Ft Dorchester)
  • 2004 – Ashleigh Millard (Bob Jones Academy)
  • 2004 – John Eby (Bob Jones Academy)
  • 2004 – Daniel Nickerson (Bob Jones Academy)
  • 2005 – Matthew Mangelson (Southside)
  • 2005 – Stephanie Hoo (Southside)
  • 2005 – Saiju George (Southside)
  • 2005 – Daniel Hindman (Bob Jones Academy)
  • 2005 – Christopher Nicholas (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Drew Everson (Mauldin)
  • 2006 – Matt Ungar (Mauldin)
  • 2006 – Megan Novak (Mauldin)
  • 2006 – Victoria Alvarez (Riverside)
  • 2006 – Shivam Desai (Riverside)
  • 2006 – Corey Parman (Riverside)
  • 2006 – Janiece Binns (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Tammy Hsu (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Jonathan Wooster (Bob Jones Academy)
  • 2006 – Meg Turlington (Southside)
  • 2006 – Neda Mofrad (Southside)
  • 2006 – Niti Parthasarathy (Governor’s School)
  • 2007 – Neel Mehta (Mauldin)
  • 2007 – Kathryn Witzke (Mauldin)
  • 2007 – Don Bailey (Hillcrest)
  • 2007 – Amanda Schultz (Hillcrest)
  • 2008 – Cornesia Jefferson (Southside)
  • 2008 – Rohan Shilotri (Southside)
  • 2008 – Jared Marr (Southside)
  • 2008 – Kaushal Vadhar (Southside)
  • 2009 – Alicha Grubb (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Leigha Mataosky (Academic Magnet)
  • 2009 – Graeme Crews (Academic Magnet)
  • 2009 – Gary Fan (Southside)
  • 2009 – Ryan Karrer (Southside)
  • 2009 – Akshay Kumar (Southside)
  • 2009 – Valerie Myers (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Jackie Olinger (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Benjamin Nicholas (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Stephen Lovegrove (Bob Jones Academy)
  • 2009 – Michelle Chapman (Riverside)
  • 2009 – Charlene Hong (Riverside)
  • 2009 – Dennis Kerwin (Mauldin)
  • 2010 – Paavan Gami (Southside)
  • 2010 – Anand Shah (Southside)
  • 2010 – Amy Li (Riverside)
  • 2010 – Rebecca Lane (Riverside)
  • 2010 – Judy Beaudoin (Southside)
  • 2010 – Stephanie Grah (Southside)
  • 2010 – Drew Petersen (Bob Jones Academy)
  • 2012 – Branden Lindsey (Southside)